1. září 2010 | Otevřený dopis ministerskému předsedovi a ministrovi spravedlnosti

U příležitosti schůzky starosty Uherského Hradiště Libora Karáska a ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Pospíšila, plánované 9. září, vznikl otevřený dopis apelující na odpovídající řešení situace areálu bývalé věznice.

Pokud nyní český stát přistoupí k jakémukoliv převodu vězeňského areálu z majetku Ministerstva spravedlnosti ČR, občanské sdružení Memoria žádá, aby již v této fázi bylo smluvně zajištěno důstojné – tedy v zásadě nekomerční – využití daného prostoru a byl ve smlouvě přesně deklarován záměr vybudovat v podstatné části areálu památník obětí totalitních režimů s přidruženou muzejní expozicí.

V případě, že se objekt nepodaří v dohledné době převést do majetku města Uherské Hradiště, příp. Zlínského kraje, občanské sdružení Memoria vyzývá ministerstvo spravedlnosti nebo další orgány českého státu k vypracování nových architektonických plánů a vyčlenění potřebných finančních prostředků pro důstojnou revitalizaci opuštěného uherskohradišťského komplexu. Pokud k daným krokům nedojde, hrozí, že česká společnost přijde o další důležité svědectví připomínající pohnutý průběh novodobých dějin našeho národa.

Celý dopis zde.

© - Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti • Realizace web studio dat